Skip to content

Euromarkt 2012 v belgickom Sint Niklaas

Euromarkt 2012 v Belgicku. Toto leto sme využili nielen na dovolenku, ale aj na hľadanie nových trhov v zahraničí. Začiatkom augusta sme sa s dcérou Kristínou vybrali do belgického mesta Sint Niklaas. Je to 70 tisícové flámske mesto 30 kilometrov od Antverp. Na najväčšom trhovom námestí v celom Belgicku sa tu v dňoch 3.-5. augusta konal Euromarkt 2012. Na námestí  vyrástlo 140 stánkov s výrobkami z celej Európy. Slovensko sme reprezentovali našimi vínami a v susednom stánku Renáta Hermisová ponúkala modranskú keramiku vlastnej výroby. Z ostatných štátov prišli s vínami ešte Francúzi (Champagne, Alsace), Nemci (Mosel), Portugalci (Portské), Taliani (Piemont). Na jednom trhu sa stretli výrobcovia syrov, vín, mäsových výrobkov, sladkostí, keramiky, rezbári, sklári, kožiari zo všetkých kútov Európy.

 

O Euromarkt bol medzi Belgičanmi obrovský záujem. Uličky medzi stánkami boli celé tri dni plné ľudí. Priviezli sme 9 vín – od suchých bielych, cez ružové, červené, až po sladké slamové. Záujemcom sme robili ochutnávky a vysvetľovali a  vysvetľovali. Pre veľa ľudí sme boli Slovenia, ale mnohí návštevníci nášho stánku už Slovensko navštívili. Belgičania spomínali najmä Bratislavu, Liptov, ale aj Žilinu, Košice, Trnavu… Ochutnávku často začínali so žiadosťou o červené víno. Po vysvetlení, že sme viac krajinou bielych vín, ochutnali aj tie. Pri kúpe bol najväčší záujem o biele suché vína Veltlínske zelené 2011, neskorý zber a Rulandské šedé 2011, výber z hrozna. Z červených najviac zaujal Cabernet Merlot 2009, barique.   Menší záujem javili o chutnanie sladkých vín – Pálava 2011, bobuľový výber a Slamové Zweigeltrebe 2011. Ale tí, čo ochutnali aj kúpili. Okrem pár fľašiek sladkých vín sme všetky ostatné predali. Bolo príjemné počuť od viacerých, že k nám prišli, lebo sa po trhu hovorí, že Slováci majú dobré vína.

Organizátori, ako aj návštevníci boli skvelí. Držali sa dohodnutých pravidiel prejavili cit a ústretovosť v rôznych situáciách. Bola to úspešná a zaujímavá prezentácia našich vín v novom prostredí. Čas ukáže, či dokážeme rozvinúť niekoľko vzniknutých kontaktov. Každopádne, aj vďake tejto skúsenosti, v nás rastie chuť ísť s našimi vínami do sveta.

Správy
Odporúčame
Obchodní partneri
Sledujte nás