Skip to content

Celoslovenská súťaž v reze viniča hroznorodého o „Zlaté nožnice“ – obsadili sme 3.miesto

Začiatkom marca 2014 sa vo vinohradoch VVDP Karpaty Grinava v Pezinku uskutočnil 15. ročník celoslovenskuj súťaže v reze viniča o Zlaté nožnice. Do súťaže sa prihlásilo viac ako 60 vinohradníkov. Súťažiaci mali za úlohu zrezať 25 koreňov odrody Neronet (vedenie rýnsko- hesenské) v cca 10 ročnom vinohrade. Náš zamestnanec  Štefan Achberger, získal vynikajúce 3. miesto.

Táto súťaž má už medzi vinohradníkmi svoju tradíciu. Vznikla pred 15 rokmi a pod jej zrodenie sa podpísal profesor Ivan Hričovský a pani Andrea Lišková. Hlavnou myšlienkou bolo a aj ostáva: „ Víno sa rodí vo vinohrade a ten formujú vinohradníkove nožnice.“ Veď dobre ostrihať vinohrad je umenie. Jeden zlý rez môže stáť úrodu, ktorú by viničový ker priniesol, či už kvalitu hrozna alebo úrodu ako takú. Pri reze treba rozmýšľať do budúcna. Veď správne urobený rez určí kvalitu aj množstvo úrody.

Na súťažiach sa pravidelne zúčastňujú profesionáli z vinohradníckych a vinárskych firiem, družstiev, spolkov a priestor je tu samozrejme aj pre študentov zo stredných a vysokých škôl s profesijným zameraním na výrobu vína a pestovanie viniča. Priebeh a hodnotenie vykonávajú komisie zložené z vinohradníckych odborníkov. Hlavnou cenou sa stali tradične „zlaté nožnice“, ktorých čepeľ bola 2x pozlátená 14 karátovým zlatom.

A čo sa vlastne hodnotilo? Bol to tvar rezu, optimálna záťaž kra viniča plodnými očkami, očistenie kra od výhonkov a samozrejme dosiahnutý časový limit.  Hodnotenie komisií je vždy anonymné.

Každopádne je to veľmi prospešná a pekná akcia, ktorej poslaním je zatraktívnenie beztak náročného povolania vinohradníka a zviditeľnenie vinohradníctva ako takého.

Správy
Odporúčame
Obchodní partneri
Sledujte nás