Skip to content

Téryho chata zažila riadenú ochutnávku vín

Každý rok na jar navštevujem mestá Slovenska a v spolupráci s našimi miestnymi distribútormi predstavujem vína nového ročníka. Na riadené ochutnávky prichádzajú priaznivci našich vín. Sú to nielen profesionáli – vinotékari, majitelia a manageri reštaurácií, sommelieri, ale aj amatérsky milovníci vína. (Amatérsky znamená len to, že s vínom neobchodujú, ale často sú v problematike vína rovnako zdatní ako profesionáli.) Tento rok mám za sebou príjemné prezentácie vo Zvolene, Rožňave, Košiciach, Bratislave, Novej Lesnej, Liptovskom Mikuláši…

Od roku 2007 naše vína ponúkanjú svojim hosťom aj na najvyššie položenej a celoročne otvorenej horskej chate na Slovensku – Téryho chate vo Vysokých Tatrách. Vlani sme si povedali, že tam urobíme riadenú ochutnávku a v máji prišiel ten deň.

V utorok nad ránom som sa vrátil z Juhoafrickej republiky, večer som odprezentoval naše vína pre jednu príjemnú spoločnosť v Nitre a vo štvrtok 8.5.2008 som už cestoval do Vysokých Tatier. Náš tatranský distribútor Maroš Knižka a chatár Miro Jílek dohodli so mnou termín ochutnávky na Téryho chate na tento večer.

Na poludnie sme mali zraz na Hrebienku. Stretli sa tu priaznivci našich vín z pod Tatier a vyrazili sme na výstup do výšky 2015 m n.m… Aj keď bol máj, z lesa sme vyšli do zimnej tatranskej krajiny. Nohy sa zabárali do snehu a poriadne sme cítili tie kartóny na chrbte. Tesne pod chatou nám cez chodník prebehol kamzík. Stihol som ho natočiť videokamerou. Vtedy som si pomyslel, ako som ešte pred niekoľkými dňami točil slony a antilopy v Južnej Afrike, a že aj na Slovensku máme rovnako unikátnu prírodu.

Na ochutnávke boli obaja chatári – Miro a Františka. Bol tu personál z chaty a pridal sa k nám aj môj priateľ zo Svätého Jura Freňo. Ten sem prišiel za skialpinizmom. Úplnou náhodou tu bol s nami v tento deň a len potvrdil akési spojenie Svätého Jura s našimi veľhorami. Vína v tejto nadmorskej výške, tesne nad 2000 m n.m. chutili vari ešte lepšie ako v doline. Ochutnávajúca spoločnosť bola veľmi živá, ale bolo viacej intervalov, v ktorých všetci pozorne počúvali moje rozprávanie o vínach. Šampiónmi večera sa stali Sauvignon 2007 a Cabernet Merlot 2006. Aj ostané vína dostali vysoké hodnotenia.

 

Bola to veľmi vydarená akcia, ktorá volá po zopakovaní aj v budúcom roku. Uvidíme, možno sme založili novú tradíciu.

Správy
Odporúčame
Obchodní partneri
Sledujte nás