Skip to content

Pinot blanc 2013

Pinot blanc (Rulandské biele) 2013, bobuľový výber, polosladké, získal v auguste zlatú medailu v švajčiarskom Sierre na súťaži MONDIAL DES PINOTS 2015.

Jedným z dôvodov, prečo sme víno do Sierre poslali bolo to, že v máji tohto roku sme s kolegami v rámci nášho pracovného výletu po špičkových európskych vinohradníckych oblastiach navštívili aj oblasť Valais, v ktorej sa mestečko Sierre nachádza.

Vinohradnícka oblasť Valais je v údolí rieky Rhone na juhozápade Švajčiarska. Kontrast medzi údolím rieky nachádzajúcim sa 500 m n.m. a Alpami po jeho oboch okrajoch, siahajúcimi nad 3000 m, vytvára nádhernú pastvu pre oči. Vinohradníctvo a vinárstvo tu má tradíciou od rímskych čias a dnes sa tu pestuje vinič na cca 3000 ha.

S kolegami sme navštívili niektoré vinárstva v centre regiónu, v meste Sion, 5 km od Sierre. Lákalo nás tam ochutnať veľmi úspešné vína na nám dobre známej súťaži Paris Vinalies. Vinári z Valais v Paríži získavajú podobne veľa medailí ako slovenskí vinári. Podobní sú nám tiež tým, že ich produkcia je na 99 % určená na domáci švajčiarsky trh.

Keďže Pinoty (biely, šedý, modrý) sú spolu s chrupkou pre tento región hlavnými odrodami, je prirodzené, že jednou z najväčších súťaží v tomto regióne je práve MONDIAL DES PINOTS.

So zlatej medaily sa tešíme. Už sme dostali aj milú gratuláciu od Johanny Dayer, pani ktorá nás v máji sprevádzala vinárstvom a vínami firmy Provins v Sione.

Správy
Odporúčame
Obchodní partneri
Sledujte nás