Skip to content

Muller Thurgau 2015 v Japonsku strieborný

Na Valentína, 14.2.2016,  zverejnila svoje výsledky najväčšia medzinárodná súťaž vín v Japonsku, SAKURA 2016 Japan Women’s wine award.

Náš Müller Thurgau 2015, neskorý zber, polosuché,  získal striebornú medailu.

Za účasť na tejto súťaži sa môžeme poďakovať firme MISUZU Slovakia, s.r.o., ktorá zabezpečuje export slovenských vín do Japonska. Práve ľudia z tejto firmy k nám vlani v lete priviedli na návštevu pani Yumi Tanabe, prezidentku súťaže SAKURA. Pani Tanabe v roku 1992 založila vlastnú Wine schooll,  ktorú doteraz absolvovalo viac ako 10.000 someliérov. Je veľkou popularizátorkou pitia vína v Japonsku. Navštívila nás na svojej ceste po vinárstvach  Rakúska, Slovinska a Slovenska. Zaujímala sa o naše vinice, spôsob pestovania hrozna,  prezrela si naše výrobné pivnice a ochutnala vína. Veľa si zapisovala a bolo poučné, ako vína komentovala. Tie pre ňu zaujímavé delila na vína vhodné pre japonského (suché vína) a čínskeho (sladšie vína) konzumenta.

Počas rozhovorov som sa dozvedel že v Japonsku výber a nákup vín je starosťou takmer výhradne žien. Vína kupujú spolu s potravinami a ich konzumácia je súčasťou jedla. V 70-tych rokoch bola ročná spotreba vína v Japonsku menej ako 1 liter/osobu. Dnes predstavuje viac ako 3 litre/osobu  a má neustále rastúci trend. Časť vína majú Japonci z vlastne produkcie a dovoz predstavuje viac ako 70 %.

Tento rok sa súťaže SAKURA (Sakura znamená strom čerešňa a jej kvet. Japonci kvitnutiu čerešne venujú veľkú pozornosť) zúčastnilo viac ako 3500 (z roka na rok viac vzoriek) vín z celého sveta. Vína hodnotili výhradne ženy vinárky, someliérky, obchodníčky, novinárky…

Ocenenie nás teší aj preto, že sme do Japonska už vyviezli prvé kartóny tohto vína. Som zvedavý, ako naň budú reagovať Japonci na trhu. Držíme si palce.

Správy
Odporúčame
Obchodní partneri
Sledujte nás