Skip to content

Stretnutie Carnuntum a Malé Karpaty – 2. ročník

„Hovoria rôznymi jazykmi, ale vína vyrastajú na rovnakej pôde. Slovenské vinárstvo Chowaniec & Krajčírovič zo Svätého Jura bude hosťom Horsta a Irene Pelzmann z Bergu. Vzrušujúca degustácia so špecialitami z oboch regiónov.“ Tak znela upútavka v programe festivalu vín Carnuntum Experience. Degustácia sa konala v piatok 12.8.2011 večer vo dvore gazdovského rodinného domu Pelzmannovcov v Bergu. Hospodársky dvor sa večer zmenil na útulnú vidiecku reštauráciu s bielymi obrusmi na stoloch a vkusným osvetlením. Pri uvítaní hostí   som poznamenal, že z prírodovedného hľadiska sú kopce nad Bergom pokračovaním Malých Karpát a nebyť toho, že nás rozdeľuje rieka Dunaj a štátna hranica, vyrábame vína v jednom regióne.

 Scenár degustácie bol zameraný na porovnávanie vín oboch vinárstiev. Hostia mali na stole vždy 2 poháre, jeden s rakúskou a jeden so slovenskou vlajkou. Obsluha im súčasne nalievala dve vína. Začínalo sa aromatickými vínami Silvester 2010 a Pesecká lenka 2010. Celú degustáciu pútavo viedla Luzia Schrampf.

 

Svojej úlohy sa ujala profesionálne a so zanietením. Vyber vín do degustácie sme robili týždeň pred akciou na vyše dvojhodinovej ochutnávke. Luzia sa podrobne zaujímala o naše vinohrady, spôsob pestovania hrozna.  Nechala si povedať veľa o Svätom Jure. Luzia je novinárka denníka Der Standard, kde má rubriku o vínach. Prispieva tiež do viacerých rakúskych a anglických časopisov o víne. Jej degustácia trvala vyše 2 hodiny a celý čas dokázala zaujať okolo 50 prítomných hostí. Medzi nimi boli aj niekoľkí bratislavčania – verní zákazníci a hostia rodiny Pelzmann. Veď Berg je k centru Bratislavy bližšie ako Svätý Jur.

 

Po prechutnaní bielych vín bola prestávka vyplnená výberom jedál z bufetových stolov. Rakúske a slovenské špeciality moli tiež označené štátnymi vlajkami a naše lokše plnené husacou pečienkou s masťou, klobásky, rôzne ovčie syry mali u Rakúšanov úspech. O bryndzovej nátierke som sa dozvedel, že Rakušania majú podobnú a nazývajú ju Liptó. (píšem ako som počul) Originálne sa na jej výrobu používa v Rakúsku vzácna bryndza (nemecky der Liptauer). Nemecké pomenovanie bryndze zachytáva názov regiónu odkiaľ bryndzu spoznali. Po jedle degustácia pokračovala červenými a sladkými vínami z oboch vinárstiev.

Nechcem tu hodnotiť ktoré vína mali väčší a ktoré menší úspech u zanietených hostí. Môžem však konštatovať, že pre mnohých Rakušanov boli naše vína príjemným prekvapením svojou senzorickou pestrosťou a kvalitou. Pri rozhovoroch som sa dozvedel, že Rakúšania nemajú veľmi dôveru k slovenským vínam, ale táto naša spoločná akcia účastníkov prekvapila a vzbudila záujem.

Záverom sa chcem poďakovať manželom Horstovi a Irene Pelzmann za nápad a realizáciu takejto veľmi príjemnej, zároveň poučnej a prínosnej degustácie. Z ohlasov všetkých prítomných bolo cítiť, že akcia sa veľmi páčila. Rovnako ďakujem Luzii Schrampf a budem sa tešiť na ďalšie podobné akcie.

Správy
Odporúčame
Obchodní partneri
Sledujte nás